Knižní tip: Erotická inteligence

O knize, kterou jsem si zkrátka musela přečíst a vám bych doporučila to samé 🙂

O knihách Esther Perel jsem se dozvěděla už dříve, ale v poslední době jsem o nich slýchala v mé sociálně-psychologické bublině tak často, až jsem si řekla, že musím zjistit, co na tom všichni vidí. A tak jsem se pustila do čtení Erotické inteligence s podtitulem Jak spojit vzrušující sex s domácím štěstím.

… a už to chápu.

 

 

Na úvod stojí za to říci, kdo je vlastně ona autorka. Esther Perel je párová a rodinná terapeutka působící v New Yorku, je členkou Americké akademie rodinné terapie a zároveň působí v Mezinárodním institutu traumatických studií při kolumbijské univerzitě. Ve své knize se věnuje tématu, které je aktuální snad pro všechny páry a to, jakým způsobem ho zpracovala, mě naprosto nadchlo. Tém tématem je, jak si udržet, nebo znovu probudit touhu a vášeň v dlouhodobém vztahu.

V pohádkách přichází romantický závěr obvykle u scény se svatbou a konstatováním „a žili šťastně až do smrti“. Jenže realita je jiná a faktem je, že vztah je něco, na čem je potřeba pracovat, pokud si jej chceme udržet a pokud v něm chceme být šťastní. Poté, co přejde počáteční fáze zamilovanosti a dojde k prohloubení důvěrnosti, může se stát, že spolu s tím půjde ruku v ruce také postupné „ochlazování“, co se intimní strákny vztahu týče. Dobrá zpráva ale je, že nic není ztraceno. Nejde o jev, který bychom měli pasivně přijímat jako „přirozený vývoj“. Naopak – je to stav, kterému lze předejít a pokud se do něho dostaneme, stále je to něco, co jde změnit.

Čím to je, že i vcelku spokojené páry mohou ztrácet zájem o sex a co s tím lze dělat, vysvětluje Esther Perel v jedenácti kapitolách. Nemusíte se bát, že by se jednalo o suchou teoretickou příručku. Autorka vychází ze své praxe, nad jednotlivými tématy se volně zamýšlí a doplňuje případy párů, se kterými pracovala.

Osobně jsem v knize nenalezla něco, co by pro mne bylo zcela nové, ale velmi jsem na knize ocenila už zmíněný styl, jakým je napsána a také možnost připomenout si, zvědomit si a propojit věci, na které je zkrátka dobré v partnerských vztazích pamatovat

Nerada bych vás připravila o zážitek z četby tím, že bych vyzradila některé pointy, ale zmíním alespoň názvy několika zajímavých kapitol, které by vás mohly nalákat: Více důvěrnosti – méně sexu, Demokracie versus žhavý sex (pozn. zajímavá kapitola o dominanci a submisi), Sex je sprostý. Schovejte si ho pro někoho, koho milujete, Rodičovství, Jak je to vlastně s věrností, Vraťme sexu jeho žár.

Knihu opravdu velmi vřele doporučuji a sama se k ní budu ráda opakovaně vracet.

Perel, E. (2008). Erotická inteligence. Praha: Štrob, Širc & Slovák.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *