Einstein sexu

Na 14. května připadá významné datum. V tento den se v roce 1868 narodil a téhož dne roku 1935 zemřel Magnus Hirschfeld – německý lékař a sexuolog, zakladatel prvního sexuologického ústavu na světě, který založil roku 1919 v Berlíně. Ve své době byl také přezdíván „Einstein sexu“. Proslavil se jako průkopník v oblasti homosexuálního hnutí a pozitivního vnímání sexuality vůbec. Právě on je původcem termínů jako transvestitismus, nebo efebofilie, ale i jako člověk, který za svůj zápal a odhodlání přistupovat k sexualitě s otevřenou myslí málem zaplatil vlastním životem, když byl po své přednášce v Mnichově napaden tak, že utrpěl frakturu lebky a noviny dokonce uveřejnily jeho nekrolog.

Grafika od Claire Merchlinsky

 

V roce 1933 nařídila vláda uzavření sexuologického ústavu, který byl následně vyrabován a řada materálů byla veřejně spálena. Hirschfeld se vzhledem k nastupujícímu období nacismu už do Německa nevrátil. Po přednášekovém turné v USA zůstal v exilu nejdříve ve Švýcarsku a poté ve Francii, kde se rozhodl, byť neúspěšně založit nový sexuologický ústav.

V roce 1934 se přestěhoval do francouzského Nice, kde vroce 1935 v den svých narozenin zemřel na srdeční selhání. Jeho jméno však nebylo zapomenuto. V roce 1982 bylo založeno sdružení Magnus-Hirschfeld-Gesellschaft, které se zabývá historickým zkoumáním i myšlenkou obnovy sexuologického ústavu, Německá společnost pro sociologický sexuální výzkum uděluje od roku 1990 každoročně Medaili Magnuse Hirschfelda, a to ve dvou kategoriích – sexuologie a sexuální reforma, v roce 1994 byl v Berlíně založen Hirschfeldův sexuologický archiv a v roce 2011 vláda Německé spolkové republiky rozhodla o založení nadace Magnuse Hirschfelda. Ta se nyní stará o odkaz slavného lékaře a pomáhá LGBT+ komunitě.

Více o tomto zajímavém člověku si můžete přečíst zde:
https://www.reflex.cz/clanek/zajimavosti/101096/einstein-sexu-zalozil-prvni-sexuologicky-institut-na-svete-a-stal-se-cilem-hitlera.html
https://cs.wikipedia.org/wiki/Magnus_Hirschfeld

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *