Blog

 


 


Otevřený vztah vyžaduje hodiny rozhovorů. Není to únik, říká nemonogamní pár

Publikováno 31. 10. 2022 na serveru zena.aktualne.cz, autorka: Klára Elšíková

 


Léto na přátelské vlně

Publikováno 20. 7. 2022 v časopise Žena a život, č. 15/2022, autorka: Petra Kubalová

 


Podcast Šimrání – 46. díl: s psychology Zdeňkou a Markem Pospíšilovými o sexuálních variacích a polyamorii

Publikováno 20. 6. 2022, autorka: Markéta

 


Mazlení není nikdy dost

Publikováno 2. 5. 2022 v časopise Blesk pro ženy, č. 18/2022, autorka: Štěpánka Bínová

 


Chci to jinak!

Publikováno 26. 3. 2022 v časopise Blesk pro ženy, č. 13/2022, autorka: Štěpánka Bínová

 


Fetišisté mezi námi. Máme se mít na pozoru, nebo jde o neškodnou „úchylku“?

Publikováno 2. 3. 2022 v časopise Žena a život, č. 5 + iDnes.cz, autorka: Štěpánka Feferová

 


BDSM napomohlo i 50 odstínů šedi, lidé se bojí odmítnutí, říká psycholožka

30. 1. 2022 | Publikováno na serveru iDnes.cz

Jak mluvit o sexuálních preferencích, které se vymykají z „normálu“? To je otázka, kterou si kladou klienti psycholožky Zdeňky Pospíšilové. Ta se ve své praxi jako jedna z mála v Česku zaměřuje na BDSM, kink nebo polyamorii. „Neexistuje jedna jediná norma. Každý člověk má svou subjektivní, ať už v sexu, nebo kdekoliv jinde,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz.


O čem se mlčí: BDSM je konsenzuální hra, říká psycholožka

14. 1. 2022 | Publikováno v listopadovém čísle časopisu Moje psychologie

„BDSM je nesmírně široká oblast, ve které si každý namíchává svůj individuální koktejl,“ říká psycholožka Mgr. Zdeňka Pospíšilová, která se BDSM zabývá v rámci své poradenské praxe i v osobním životě.


Návody? Každá žena jde za svým orgasmem jinak

10. 1. 2022 | Publikováno 11. 1. 2022 v deníku Metro, autor: MET

“Velký průzkum. Až polovina žen předstírá orgasmus, překážky bránící pohodě v posteli ale vidí oproti mužům odlišně. Jak často? Ženy by rády sex alespoň jednou týdně, zcela spokojena je pouze třetina.”


Sex na veřejnosti jako výtržnictví? V autě za městem ne, na Karlově mostě ano

Publikováno 16. 11. 2021 na serveru iDNES.cz, autorka: Tereza Vlčková

Je bílý den a historické centrum Prahy se hemží lidmi. Jejich pochůzky však narušuje neobvyklá scéna – na frekventovaném chodníku souložící dvojice. Podobné případy nejsou ojedinělé, často při nich hraje roli alkohol či drogy, které stírají zábrany. Soulož na veřejném místě v takovém případě může být klasifikována jako výtržnictví. Pokud se však milenci dokážou skrýt na odlehlé místo, i strážníci bývají shovívaví.


Orgazmus po prasknutí balóna, jeho nafukovanie či trenie. Fetiš, ku ktorému sa hlásia státisíce ľudí

8. 11. 2021 | Publikováno v listopadu 2021 na serveru Refresher.sk, autor: Jakub Paulík

Mal to v sebe už od mladosti. Ten ťažko opísateľný pocit vzrušenia, keď započul prasknutie balóna. Spočiatku nevedel, čo si má o tom myslieť. Iste, väčšina detí v jeho okolí balóny jednoducho zbožňovala. On ich ale vnímal trochu odlišne. Keď na neho prišla puberta, pochopil, že ho nafukovanie a praskanie balónov začalo sexuálne vzrušovať.


Video: pořad O čem se mlčí na téma BDSM

3. 11. 2021 | Publikováno 3. 11. 2021 online na serveru ženy.cz

Je svět BDSM plný úchyláků, nebo je to prostor, kde mohou lidé rozvíjet své nejtajnější touhy, poznávat své tělo a vytvářet naprosto jedinečná intimní spojení? O tom si v novém dílu pořadu O čem se mlčí povídal Honza Vojtko s psycholožkou Zdeňkou Pospíšilovou, která se BDSM zabývá ve své praxi i v soukromém životě, a s umělkyní Joan von Brook, která se věnuje japonské technice svazování zvané shibari.


Sex s deťmi platený štátom. Obete 30-ročného experimentu mala „dobrovoľná súlož“ pozitívne ovplyvniť

29. 10. 2021 | Publikováno 29. 10. 2021 na serveru Refresher.sk, autor: Jakub Paulík

Problémové deti žijúce s pedofilnými pestúnmi budú čerpať zo „vzájomných výhod“. Tak to vnímal kedysi uznávaný sexuológ Helmut Kentler, ktorý odštartoval kontroverzný experiment. Sex dospelých s deťmi považoval za prospešný – v prípade, že bude dobrovoľný.


S těžkou diagnózou byste neměli být sami. Proč chybí psychologická pomoc pacientům?

21. 10. 2021 | Publikováno 21. 10. 2021 na serveru heroine.cz, autorka: Ludmila Hamplová

Neplodnost, rakovina, ale také třeba endometrióza nebo předčasné narození dítěte: to všechno znamená velkou zátěž nejen pro fyzické zdraví, ale také psychiku. V Česku zatím není příliš zvykem hledat odbornou pomoc pro duši – i když je to často ten nejlepší nápad.


Sexuální kriminalita z právního pohledu: komparace vybraných skutkových podstat

11. 10. 2021 | Publikováno v časopise Sexuológia, 2020. Autoři: Radim Zdych, Zdeňka Pospíšilová a Petr Weiss

Sexuální kriminalita patří mezi závažné společenské jevy a ze své podstaty cílí na neiintimnější součást člověka. V rámci českého trestního zákoníku se lze setkat se třemi na první pohled podobnými trestnými činy, kterými jsou znásilnění, sexuální nátlak a pohlavní zneužití. Cílem autorů článku je vymezení těchto činů, stručné vysvětlení odlišnosti v pojmových znacích a zpřehlednění problematiky pro odborníky, jež se s touto problematikou ve své praxi setkávají.


Skvělý sex i bez soulože? Nestyďte se zkoumat alternativy, radí odborníci

21. 9. 2021 | Publikováno 21. 9. 2021 na serveru zenysro.cz, autorka: Milena Kohoutová

5 % lidí definuje sex jako soulož, jak vyplynulo ze studie renomovaného Kinsey institute, který se zaměřuje na výzkum v oblasti lidské sexuality. V určité fázi života však mohou ženy i muži narazit na různé překážky, které jim klasický sex s průnikem znemožňují. Pro páry, které jsou na něj zvyklé jako hlavní součást sexu, to může znamenat velkou frustraci. Existuje však celá řada kreativních řešení, která mohou společně prozkoumat.


Kink aware psycholožka Zdeňka Pospíšilová: Raději 5 vteřin trapnosti, než své touhy neprožít

21. 9. 2021 | Rozhovor pro Yoo.cz, publikováno 21. 9. 2021, autor: Michal Večeřa

Pracuje s klienty, kteří se chtějí poradit v oblasti osobního růstu, partnerských vztahů a sexuality. Její srdeční záležitostí jsou sexuální variace, BDSM a alternativní vztahová uspořádání, o která se zajímá přes deset let. Láká vás prozkoumat tato zákoutí intimity a ptáte se sami sebe, jestli je to v pořádku? Toužíte zkusit BDSM, ale nevíte, jak začít? Přečtěte si rozhovor s psycholožkou Zdeňkou Pospíšilovou, který vám dodá kuráž!


Chcela oslepnúť, a tak si do očí naliala kyselinu. Prečo sa stala dobrovoľne hendikepovaná?

28. 7. 2021 | Publikováno 28. 7. 2021 na refresher.sk, autor: Jakub Paulík

Predstava, že im amputujú nohu či ruku, ich napĺňa radosťou. Cítia totiž, že časť ich tela k nim jednoducho nepatrí. Iní si napríklad prajú to, aby od pása nižšie ochrnuli, alebo stratili zrak či sluch. So svojimi pocitmi sa pritom rodine a blízkym priateľom zverujú len veľmi zriedka, pretože vedia, že môžu pre väčšinu ľudí pôsobiť naozaj bizarne a iracionálne. Ktorý človek by sa predsa chcel dobrovoľne stať hendikepovaným? Čo na túto zdravotnú poruchu vravia odborníci a dá sa vôbec liečiť?


Ľahni, sadni, prines, dobré dievča! Prečo ľudí baví hrať sa na zvieratká? Robia to petplayisti aj počas sexu?

25. 7. 2021 | Publikováno 25. 7. 2021 na webu refresher.sk, autorka: Timea Krauszová

Predstavujeme ti petplay, alebo v preklade hru na domáce zvieratká. Je to kink dvoch, alebo viacerých, dospelých ľudí (žiadne zvieratá pri tom nie sú prítomné). Zahŕňa aktivity, slovnú zásobu a v mnohých prípadoch aj outfity, ktoré sa však podobajú na naše zaobchádzanie so zvieratami. Cvičíme ich, kŕmime ich, hráme sa s nimi a nadovšetko ich ľúbime. No neznie to ako splnený sen?


Vykŕmil ju tak, že sa nevedela bez pomoci sprchovať či obliekať. Sexuálne ich to vzrušovalo

9. 6. 2021 | Publikováno 14. 6. 2021 na webu refresher.sk, autor: Jakub Paulík

Je to nezdravé? Určite. Podľa psychologičky sa však dajú nájsť spôsoby, ako prípadné riziká znížiť. „Odfoť mi svoje brucho nalačno a pošli mi potom aj fotku, keď doješ pizzu,“ napísal svojej priateľke. Tešilo ho, že jej mohol objednať jedlo a nakŕmiť ju, kým nebola úplne plná. Pohľad na jej nafúknuté brucho ho sexuálne vzrušoval. Najprv nevedela, ako to prijať, ale povedala si, že to skúsi. Dá sa vôbec fungovať s partnerom, ktorý má takéto netradičné sexuálne preferencie?


„Přestáváme to dávat.“ Pandemie jako alarm pro duši

17. 5. 2021 | Publikováno 22. 3. 2021 na serveru heroine.cz, autorka: Ludmila Hamplová

Zažívat pocity beznaděje, marnosti i smutku, a dokonce o nich mluvit nahlas, je najednou „normální“. Covid-19 ukázal v plné nahotě, jaké málo pozornosti svému duševnímu zdraví jako společnost věnujeme, i to, jak je někdy zatraceně těžké získat potřebnou pomoc. Co nás čeká dál? A kde teď hledat naději?


VIDEO: Live stream s projektem Terap.io

23. 1. 2021

Záznam z online streamu s projektem terap.io na téma partnerské vztahy, intimita, sexuální variace, BDSM


Zasvěcení do kruhu vyvolených, kteří znají krutou pravdu o tom, co všechno psychologové vlastně dělají kromě povídání si s lidmi

8. 1. 2021 | Publikováno 30. 12. 2020 na stránce aspirujicipsycholozka.blogspot.com, autorka: Radka – Aspirující psycholožka

Zasvěcení, kruh třetí – co tedy děláme po dostudování, kromě povídání si s lidmi? Věděla jsem, že k tomu hlavnímu jako pouhý student zatím nemám tolik co říct, a proto jsem na instagramu sdílela výzvu pro dostudované psychology. Odpovědělo mi jich několik.


V zajetí provazů: (Self)bondage, lockdown a duševní zdraví

8. 1. 2021 | Publikováno 2. 12. 2020 na serveru obscurefreaks.cz, autorka: AMF

Další článek se týká tématu (self)bondage a duševního zdraví. Jak se k tématu stavíte vy? Pomáhají vám provazy? A jaký vliv na vás má stávající situace? Série článků zde na Obscure Freaks se obvykle zakládají na tom, že čtenářskou obec seznamují s fakty o minoritních tématech, případně je prostřednictvím rozhovorů s příslušnými členkami a členy dané komunity tak nějak „zlidšťují“. S abstraktními a leckdy ne zrovna snadno uchopitelnými koncepty se pracuje lépe, pokud lze jako příklad použít konkrétního člověka.


Korektní upřímnost

25. 10. 2020 | Publikováno v časopise Elle, listopad 2020, autorka: Anna Basiková

Že bychom neměli lhát, ale naopak mluvit pravdu, víme všichni. Jenže kde je ta pomyslná hranice, co všechno opravdu můžeme říkat? Je vůbec možné být v dnešní době zcela upřímný?


Na nočním stolku

10. 10. 2020 | Publikováno 10. 10. 2020 v Lidových novinách, autorka: Ludmila Hamplová

Knižní tipy nejen na psychologickou literaturu.


To je nuda!

15. 8. 2020 | Publikováno v časopise Elle, září 2020, autorka: Anna Basiková

Kdy jste se naposledy nudili? A jak dlouho takový pocit trval? Pravděpodobně vám to bylo tak nepříjemné, že jste hned sáhli po telefonu nebo zapnuli počítač. Podle odborníků je to ale špatně. Proč se znovu naučit chytat lelky?


Jak spolu mluvit o sexu

8. 7. 2020 | Publikováno ve zkrácené verzi v časopise Psychologie dnes, červenec-srpen 2020, autorka: Zdeňka Pospíšilová

Říká se, že sex táhne. Je to lákavé téma, které přitahuje pozornost, kdekoliv se objeví. Čteme si o něm, sledujeme žhavé filmové scény, probíráme ho v diskusích na internetu… O to překvapivější může někdy být, jak obtížné je o něm hovořit se svými nejbližšími – partnery, partnerkami. Na první pohled se zdá být zvláštní, že kolem tématu, kterého je kolem nás plno najednou našlapujeme po špičkách a vlastně nevíme jak do toho. Proč je to tak těžké a jak tedy mluvit o svých erotických touhách a přáních?


„Sexuální variace jsou trvalou součástí osobnosti. Změnit je nemůžeme.“ ROZHOVOR s psycholožkou Zdeňkou Pospíšilovou

20. 6. 2020 | Publikováno 18. 6. 2020 na webu Lascivni.cz, autorka: Saysy

Na rozhovor se Zdeňkou Pospíšilovou jsem se těšila. Je totiž nejen příjemnou mladou dámou, ale také výbornou psycholožkou se zaměřením na široké spektrum témat – osobním rozvojem a vztahy počínaje a intimitou, sexualitou a BDSM konče.


Chcete zlepšit váš sexuální život? Skoncujte s tabákem

31. 5. 2020 | autorka: Zdeňka Pospíšilová

… asi tak by se dal ve zkratce shrnout dnešní příspěvek. Na 31. května totiž připadá Světový den bez tabáku. Rizika jeho užívání si lidé obvykle spojují se závažnými obtížemi a nemocemi, z nichž některé mohou být i smrtelné. Obtíže v sexuální oblasti sice život ohrožující nejsou, ale i tak ho mohou velmi ztrpčit.


BDSM může být velice něžné

28. 5. 2020 | Publikováno časopise Moje psychologie, červen 2020.

 


Jak ovlivňuje štítná žláza ženskou sexualitu?

24. 5. 2020 | autorka: Zdeňka Pospíšilová

Štítná žláza je orgán, který má za úkol produkovat hormony řídící lidský metabolismus. Někdy se ale stává, že nepracuje tak, jak má a z toho mohou vyplývat nejrůznější obtíže. Mezi ty patří i problémy v sexuální oblasti. V tomto článku se zaměřím jen na ženy, nicméně obtíže se štítnou žlázou mohou samozřejmě negativně ovlivňovat i muže a jejich sexualitu.


Jako lvi v kleci

18. 5. 2020 | Publikováno 28. 3. 2020 v Lidových novinách, autorka: Ludmila Hamplová

Žádný byt není dost velký, žádná zahrada dostatečně rozlehlá a žádný kout uspokojivě tichý. Se svými nejbližšími většina z nás najednou tráví více času, než by chtěla, kila letí nahoru a vidina návratu k normálnímu životu v nedohlednu. Co dělat, aby náročné období vydržela naše psychika i tělesná schránka?


Kink-Aware poradenství aneb bavme se o BDSM

27. 4. 2020 | autorka: Zdeňka Pospíšilová

Přemýšlíte, že byste se rádi obrátili na psychologa, který by zároveň rozuměl pojmům jako je BDSM, D/s, SSC nebo stopka a nevíte, kde hledat? Pak rozhodně čtěte dál – jste na správném místě.


Provozuje BDSM, nechci s ním pracovat. Psycholožka vyvrací předsudky pomocí vědy

20. 2. 2020 | Publikováno 20. 2. 2020 na zpravy.aktualne.cz, autorka: Tereza Patočková

Když se poraní, často se stydí jít k lékaři. Stává se, že jsou kvůli svým sexuálním zálibám ztrapňováni u soudu. Přestože pojem BDSM, zahrnující například hraní submise či dominance, není nový, čelí tato subkultura ještě stále předsudkům. Pomocí vědy se všechny nepravdy snaží vyvracet psycholožka Zdeňka Pospíšilová. Důvod přetrvávajících mýtů podle ní tkví v nepochopení a strachu z neznámého.


VIDEO: BDSM v mýtech a výzkumech

17. 1. 2020 | Záznam z mé přednášky v rámci pátečnického setkání, na téma: BDSM v mýtech a výzkumech, která proběhla v prostorách Přírodovědecké fakulty UK v Praze dne 17. 1. 2020.

BDSM je oblastí, která dosud zůstává opředena řadou mýtů a iracionálních představ. V přednášce se budeme věnovat vymezení tohoto pojmu a jeho limitům z hlediska odborného uchopení, dále souvislostem s menšinovými sexuálními variacemi, jako je např. sadismus a masochismus, a podíváme se na to, jaká je realita častých představ, které se o BDSM tradují a jak se k nim staví věda.


Rozhovor: Mgr. Zdeňka Pospíšilová

28. 2. 2019 | Publikováno v prosinci 2018 v časopise Semestr psychologie

Mgr. Bc. Zdeňka Pospíšilová vystudovala magisterské studium jednooborové psychologie na FF UK a bakalářské studium oboru Studium humanitní vzdělanosti na FHS UK. Ve své praxi se věnuje psychologickému poradenství (individuální, párové, skupinové) v oblasti partnerských vztahů, intimity a sexuality – vlastní praxe v Praze, školní psychologii – pozice školní psycholožky a krizové intervenci. Její profesní vášní, kterou se zabývá už přes deset let, je oblast lidské sexuality a to včetně sexuálních variací, jako je např. partnerský sadomasochismus či fetišismus, a témata jako BDSM nebo polyamory.


BDSM mýtů zbavené

21. 2. 2019 | Publikováno v časopise Sexuológia 18, No. 2, 2018. autoři: Zdeňka Pospíšilová, Petr Weiss

BDSM je oblast dodnes opředená řadou mýtů a stereotypů. Tento článek vymezuje pojem BDSM, představuje problematiku jeho využití jako odborného synonyma pro sadomasochismus či sadomasochistické aktivity a předkládá sedm častých mýtů, se kterými se lze v souvislosti s BDSM setkat.


Chceš bydlet levně? Pošli sexy fotku…

3. 12. 2018 | Publikováno v časopise Marie Claire, prosinec 2019, autorka: Šárka Kabátová

 


Vybrané charakteristiky osob, provozujících sadomasochistické aktivity

12. 10. 2018 | Publikováno v časopise Sexuológia 18, No.1, 2018. autoři: Pospíšilová, Petr Weiss

Článek předkládá výsledky výzkumu, zaměřeného na vybrané charakteristiky osob, provozujících sadomasochistické aktivity. Předmětem výzkumu jsou osobnostní charakteristiky, spokojenost a potenciálně přidružené negativní jevy.


„Můžeš bydlet zadarmo, když budeš vstřícná.“ Inzeráty nabízejí ženám bydlení za sex

10. 9. 2018 | Publikováno 10. 9. 2018 v Lidových novinách, autorka: Zuzana Formánková

Nabízejí slušný byt nebo pokoj v centru Prahy za směšně nízkou cenu. Oslovují studentky nebo mladé ženy na mateřské, a místo nájmu po nich chtějí jediné – pravidelné sexuální služby. Tito inzerenti mohou být podle psycholožky neobratní v navazování vztahů, nebo mohli jen zjistit, že je to nejlevnější cesta, jak sex získat. Podle osloveného právníka takové chování není trestné, výklady se ale různí. Server Lidovky.cz mluvil s netradičními pronajímateli i s jejich potenciálními nájemkyněmi.


VIDEO: pořad Queer – BDSM pro mírně pokročilé

26. 4. 2018 | Publikováno v České televizi

Podívejte se na pořad České televize z cyklu Queer, v rámci kterého jsem se společně s mým mužem, psychologem Markem Pospíšilem trochu odlehčeně věnovala tématu BDSM.


Rozkoš, která bolí

26. 10. 2017 | Publikováno v časopise Instinkt, číslo 44, 2017, autor: David Lancz

Jaká pozitiva a negativa s sebou může přinášet realizace BDSM aktivit? To a mnoho dalšího si přečtěte v novém článku časopisu Instinkt.


Zájem o BDSM praktiky roste. Zlepšují zdraví i psychickou pohodu

16. 4. 2017 | Publikováno 16. 4. 2017 na serverech MedNews.cz, PharmNews.cz, ČtiDoma.cz, Web4Men.cz a JenProZeny.cz, Zpravodajství24.cz, Lesensky.cz, autor: Martin Chalupa

V Česku roste zájem o oblast BDSM i o pomůcky, které lze v intimním životě využít. Meziročně až o 40 procent. Sexuální praktiky zahrnující vše od svazování přes sadismus a masochismus začíná stále více lidí vnímat jako zajímavé zpestření sexuálního života.Výzkumy zároveň ukazují, že páry praktikující BDSM mají zdravější partnerské vztahy, otevřenější komunikaci i nižší procento neuróz.


BDSM i pro nezletilé?

26. 2. 2017 | Publikováno 26. 2. 2017 na webu darkpress.cz, autor: Kacíř

Občas se mezi inzerátama nejen na facebooku objeví inzerát od někoho, kdo přizná, že mu ještě není 18 let. Podle platných zákonů tam nemá vlastně co dělat, ani na jiných webech eroticky a tedy ani BDSM zaměřených. Jenže BDSM orientace nezačíná až v osmnácti… Zeptal jsem se na toto téma Zdeňky Řezníčkové, absolventky studia psychologie.


I druhá padesátka zvyšuje zájem o BDSM

17. 2. 2017 | Publikováno 17. 2. 2017 na webu DarkPress.cz, autor: Kacíř

V kinech je druhý díl Odstínů – podle recenzí ještě horší než předchozí. I tento díl zvedá zájem o BDSM u lidí, no nebo aspoň u novinářů. Například na Novinkách


Stopka: výhody a limity

17. 1. 2017 | autorka: Zdeňka Pospíšilová

Stopka, neboli safeword je jedním ze základních stavebních kamenů konsensuálně provozovaných aktivit. I přes zdánlivě jednoduché použití je třeba vědět i o možných limitech.


Kdo nežárlí, nemiluje?

1. 1. 2017 | Publikováno v časopise Psychologie dnes, číslo 1, leden 2017, autorka Zdeňka Pospíšilová

S partnerskou žárlivostí se už jistě setkala řada z nás. Možná, jste někdy zažili situaci, kdy na vás partnerka či partner žárlil, nebo jste naopak někdy vy sami žárlivost vůči někomu pocítili. Jak žárlivost naše vztahy ovlivňuje a opravdu platí známé úsloví, že kdo nežárlí, nemiluje?


BDSM: cesta ke změněnému stavu vědomí

1. 10. 2016 | Publikováno v časopise Psychologie dnes, číslo 10, říjen 2016, autorka: Zdeňka Pospíšilová

Zkratka BDSM je laickým označením pro široké spektrum konsensuálně provozovaných aktivit, které lze pro přehlednost rozdělit do tří skupin: bondáž – disciplína, dominance – submisivita, sadismus – masochismus. Přesto, že mají tyto aktivity sexuální náboj, nemusí být jejich cílem nutně pohlavní styk. Co tedy člověka láká k těmto aktivitám? Významnou motivací mohou být změněné stavy vědomí.


BDSM a psychologie aneb koníček spojený s profesí

31. 8. 2016 | Publikováno 31. 8. 2016 na serveru BDSM.cz a darkpress.cz, autor: Kacíř

Sexualita je přirozenou součástí života a proto stále zdůrazňuji její význam pro spokojený život jako celek. Jednou ze složek naplněné sexuality je přijetí vlastních zálib, tužeb, vlastních sexuálních preferencí, a jednou ze složek spokojeného života jako takového je přijetí lidmi, kteří jsou pro nás důležití. Když tyto dvě složky spojíme, vznikne vnější coming out.


Vnější coming out aneb touha být sám sebou

18. 7. 2016 | autorka: Zdeňka Pospíšilová

Sexualita je přirozenou součástí života a proto stále zdůrazňuji její význam pro spokojený život jako celek. Jednou ze složek naplněné sexuality je přijetí vlastních zálib, tužeb, vlastních sexuálních preferencí, a jednou ze složek spokojeného života jako takového je přijetí lidmi, kteří jsou pro nás důležití. Když tyto dvě složky spojíme, vznikne vnější coming out.


Proč nás láká podřízená role?

2. 6. 2016 | autorka: Zdeňka Pospíšilová

Součástí BDSM aktivit je, mimo jiné, tzv. výměna moci (power exchange). Jednoduše řečeno se jedná o nerovnoměrné rozdělení moci mezi partnery. Dosud ne zcela zodpovězenou otázkou však zůstává motivace – proč někdo touží svého partnera ovládat nebo proč naopak někdo touží být tím, kdo je ovládán?


Otrocké smlouvy z pohledu práva

10. 5. 2016 | autorka: Zdeňka Pospíšilová

V souvislosti s BDSM se lze setkat také s termínem „otrocká smlouva“. Jedná se o dokument, který vymezuje práva a povinnosti mezi dominantním a submisivním partnerem a rovněž seznam BDSM praktik, ke kterým se strany uvolují.


Lze se naučit mít rád BDSM?

30. 3. 2016 | autorka: Zdeňka Pospíšilová

Pro některé mohou být konsensuální sadomasochistické preference u partnera nepřijatelné natolik, že takový vztah raději ukončí. Proto pokud vycházíme v této situaci z předpokladu, že partnerka již o preferencích tazatele ví a chce s ním být, je to krůček na dobré cestě. Zcela klíčová je zde komunikace.


Partnerský sadomasochismus vs. domácí násilí

12. 1. 2016 | autorka: Zdeňka Pospíšilová

Jedním z nejčastějších omylů, týkajících se provozování partnerského sadomasochismu a dominantně-submisivních vztahů, je jejich spojování nebo zaměňování s domácím násilím. V dnešním článku chceme tento omyl uvést na pravou míru a představit základní body, ve kterých se oba jevy liší.


Ženská ejakulace, squirting a další

25. 1. 2016 | autorka: Zdeňka Pospíšilová

Tekutin, které může žena při sexuálních aktivitách produkovat, je větší spektrum, než se na první pohled může zdát. Ženská ejakulace a squirting jsou pouze jedním z několika druhů.


Jsem opravdový sadomasochista?

12. 1. 2016 | autorka: Zdeňka Pospíšilová

Aneb je provozování sadomasochistických praktik záležitostí vrozených preferencí nebo zajímavým koníčkem? A jak poznat, do které skupiny patříte, pokud tyto aktivity realizujete?


Sexuální preference vs. sexuální chování

12. 1. 2016 | autorka: Zdeňka Pospíšilová

Některé věci jsou člověku dány do vínku od narození. Jiné jsou naopak věcí racionální úvahy. Pochopením tohoto rozdílu lze změnit pohled na ty z nás, jejichž sexuální preference se více, či méně odlišují od většinové populace.